Fundacja
Historia i informacje o Fundacji
Przychodnia
Macierzyństwo i Życie
 
Nauka Kościoła
Dokumenty
Naprotechnologia
Lekarze i instruktorzy

Leczenie

Zakończenie

10/03/10

Niepłodność nie jest jedynym stanem chorobowym w diagnostyce i leczeniu którego NaProTECHNOLOGY może pomóc znacząco lepiej niż dotychczas stosowane metody. Szczególnie ważnym problemem są poronienia nawykowe. Postępowanie w przypadku poronień nawykowych jest bardzo podobne jak w diagnostyce i leczeniu niepłodności.

Podręcznik Naprotechnologii na ponad 1200 stronach i w 90 rozdziałach opisuje najważniejsze problemy w których NaPro pomaga, takie jak: zaburzenia owulacji, diagnostyka ultrasonograficzna i laboratoryjna, hormonalna terapia zastępcza, zespół napięcia przedmiesiączkowego, depresja poporodowa, torbiele jajnikowe, nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, osteoporoza, choroby nowotworowe – wczesne wykrywanie i leczenie, zaburzenia folikulogenezy i luteogenezy, zaburzenia funkcji tarczycy, zaburzenia podwzgórzowe, przysadkowe i jajnikowe, endometrioza, zespół policystycznych jajników, choroba zrostowa w miednicy mniejszej, brak miesiączki i brak owulacji, niepłodność męska, leczenie niepłodności, postępowanie w zagrażającym porodzie przedwczesnym, poronienia nawykowe, postępowanie chirurgiczne czyli NaProTECHNOLOGY chirurgiczna z kilkunastoma szczegółowymi rozdziałami oraz kilka rozdziałów o doświadczeniach w leczeniu w praktyce ginekologicznej i praktyce lekarza rodzinnego.

Na świecie jest tylko około 400 lekarzy przeszkolonych w zakresie Naprotechnologii, większość z nich w krajach anglojęzycznych: USA, Australii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, ale również w na Tajwanie (przetłumaczono na chiński). W Europie kontynentalnej NaProTECHNOLOGY raczkuje, pojedynczy lekarze z Francji, Szwajcarii, Niemiec i Holandii ukończyli szkolenie. W Polsce do roku 2008 mieliśmy tylko jednego lekarza i jedną nauczycielkę w trakcie szkolenia z NaProTECHNOLOGY i Modelu Creightona. Na przełomie listopada i grudnia 2008 rozpoczyna się cykl szkoleń w Polsce, przy dużym zainteresowaniu ze strony dotychczasowych nauczycieli NPR, Diecezjalnych Duszpasterzy Rodzin i przedstawicieli Episkopatu. Należy mieć nadzieję , że Fundacja Leczenia Niepłodności Małżeńskiej im Jana Pawła II z siedzibą w Lublinie, która zaprosiła wykładowców do przeprowadzenia szkolenia w Polsce, we współpracy z Kościołem, umożliwi w przyszłości także szkolenia w języku polskim, co znakomicie ułatwi rozwój tych fascynujących dyscyplin wiedzy w naszym kraju.

– Maciej Barczentewicz

BIBLIOGRAFIA

  • Hilgers TW.: The Medical & Surgical Practice of NaProTechnology. Omaha, Nebraska USA: Pope Paul VI Institute Press 2004.
  • Hilgers TW., Daly KD., Hilgers Sk., Prebil AM., Book I Basic Teaching Skills Omaha, Nebraska USA: Pope Paul VI Institute Press 2002.
  • Hilgers TW., Daly KD., Hilgers Sk., Prebil AM., Book II Advanced Teaching Skills Omaha, Nebraska USA: Pope Paul VI Institute Press 2003.
  • Joseph B. Stanford JB., Parnell TA., Boyle PC., Outcomes From Treatment of Infertility With Natural Procreative Technology in an Irish General Practice, J Am Board Fam Med 2008;21:375–384
  • www.naprotechnology.com