Fundacja
Historia i informacje o Fundacji
Przychodnia
Macierzyństwo i Życie
 
Nauka Kościoła
Dokumenty
Naprotechnologia
Lekarze i instruktorzy

Aktualności

Pelplińskie Spotkania Duszpasterskie poświęcone rodzinie

21/11/12

Doroczne Pelplińskie Spotkania Duszpasterskie odbyło się w sobotę 17 listopada w Bibliotece Diecezjalnej. Wspólny temat prelekcji i dyskusji brzmiał: „Eros i agape we wspólnocie małżeńskiej”.

Ks. dr Andrzej Wachowicz mówił o przesłaniu encykliki „Humanae vitae”. Diecezjalny duszpasterz rodzin z Koszalina przypomniał burzliwe dzieje powstania tego dokumentu papieża Pawła VI i reakcje, jaki ona wywołała zarówno w Kościele, jak i na całym świecie. Mówiąc o jej aktualności, ks. Wachowicz zauważył, że słuszne, wprost profetyczne było jej przesłanie, szczególnie w dziedzinie spojrzenia na ludzką prokreację i konsekwencje odrzucenia przez ludzi nauki Kościoła w zakresie uznania zasad moralnych.

Drugi wykład wygłosił dr Maciej Barczentewicz z Lublina. Ginekolog i ojciec rodziny z jedenaściorgiem dzieci poruszył temat: „Praktyka ginekologiczna nie musi kłócić się z nauką Kościoła”. Za punkt wyjścia do rozważania takich zagadnień jak naturalne planowanie rodziny, problem „in vitro” czy metoda naprotechnologii w leczeniu niepodłości uznał umiejętność otwarcia się człowieka na wolę Bożą w przekazywaniu życia. Prelegent obalał mity o rzekomym osłabieniu kondycji fizycznej kobiety wskutek ciąży. Przedstawił najnowsze wyniki badań specjalistycznych, które dowodzą, że „poczęcie i ciąża kobiety jest momentem, w sensie biologicznym, pełnego rozwoju kobiety”, a nawet „są czynnikiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia bardzo poważnych chorób, takich jak nowotwory”. Ginekolog wyjaśnił zasady przeprowadzania zabiegów „in vitro” oraz naświetlił, w jaki sposób leczy się niepłodność w ramach naprotechnologii. Ostrzegał, powołując się na opinie wysokich autorytetów medycznych, że „to, co dzisiaj wiemy o in vitro, to zaledwie wierzchołek góry lodowej, gdyż niebezpieczeństwo w sensie genetycznym, dla gatunku ludzkiego, które płynie z praktykowania tej metody, jest nie do oceny”. Powołując się na opinię genetyków stwierdził, że in vitro powinno być zakazane, gdyż jest manipulacją, a jej konsekwencji człowiek nie jest w stanie przewidzieć.

KAI ks. is / Pelplin