Fundacja
Historia i informacje o Fundacji
Przychodnia
Macierzyństwo i Życie
 
Nauka Kościoła
Dokumenty
Naprotechnologia
Lekarze i instruktorzy

Aktualności, Informacje prasowe

NaProTechnology po raz pierwszy w Polsce

08/12/08

W dniu wczorajszym zakończył się pierwszy etap pionierskiego w Polsce szkolenia akredytacyjnego w zakresie Modelu Creighton’a, który jest podstawą NaProTechnology (Natural Procreative Technology). NaProTechnology jest nową dyscypliną nauk medycznych w zakresie zdrowia ginekologiczno-prokreacyjnego, m.in pomaga w diagnostyce oraz leczeniu niepłodności przy poszanowaniu dla naturalnych mechanizmów przekazywania życia ludzkiego. Całe szkolenie będzie składało się jeszcze z trzech etapów, łącznie obejmujących 13 miesięcy zakończonych egzaminem praktycznym i teoretycznym. Podjęło je 20 instruktorów stażystów i sześciu lekarzy, którzy pod nadzorem swoich wykładowców rozpoczną teraz pracę edukacyjną i leczniczą (w przypadku lekarzy) z pacjentami.

Gospodarzem szkolenia była Fundacja Instytut Leczenia Niepłodności Małżeńskiej im. Jana Pawła II w Lublinie, a uroczystą Mszę św. na jego zakończenie odprawił metropolita lubelski, Arcybiskup Józef Życiński. Błogosławiąc podejmowanym przez Instytut działaniom, życzył aby ‘ich realizacja stanowiła wyraz ewangelicznego humanizmu i służyła budowaniu kultury życia ukazanej w nauczaniu Jana Pawła II’.

Kurs prowadzili: mgr Janina Filipczuk i dr Teresa McKenna z Toronto, oraz Phyllis White i Kathy Rivet ze Stanów Zjednoczonych i Margaret Neale z Wielkiej Brytanii. Uczestnicy przyjechali z Poznania, Krakowa, Warszawy, Radomia, Bydgoszczy, Żywca, Bielska Białej, Wodzisławia, Zabrza, Tarnowa, Białegostoku i Lublina i w tych też miastach będą zakładane ośrodki ‘FertilityCare’ lub NaProTechnology.

Uczestnicy szkolenia

Uczestnicy szkolenia

Informacje dodatkowe dla dziennikarzy
NaProTechnology została opracowana na podstawie 30 lat pracy Prof. Thomasa Hilgers’a z Nebraski w Stanach Zjednoczonych przy wsparciu stale rozwijającej się sieci instruktorów metody Creighton’a i innych lekarzy prowadzących pacjentów według jej założeń. Jej rozwój był też silnie wspierany przez papieża Jana Pawła II. Polega na kompleksowym wykorzystaniu działań medycznych, chirurgicznych i towarzyszących, we współpracy z naturalnymi mechanizmami i funkcjami prokreacyjnymi, a zarazem szanuje etyczne normy zawarte w encyklice Humanae Vitae. Obejmuje zarazem zdrowie prokreacyjne i ginekologiczne kobiet jak i troskę o płodność i monitorowanie płodności. Osiąga przy tym bardzo dobre wyniki leczenia, ostatnio udokumentowane w podręczniku ‘The Medical and Surgical Application of NaProTechnology’ i w pracy dr. Phila Boyle i Prof. Joe Stanford opublikowanej w Journal of the American Board of Family Medicine (www.jabfm.org). Z powodzeniem podejmuje się leczenia również par, które wcześniej przystępowały nawet kilkakrotnie do programu sztucznego rozrodu in vitro. NaProTechnology daje wielu małżeństwom nadzieję na godziwe, skuteczne leczenie zaburzeń organicznych u podstaw ich bezpłodności przy poszanowaniu dla ich intymności i prawdziwości języka miłości.