Fundacja
Historia i informacje o Fundacji
Przychodnia
Macierzyństwo i Życie
 
Nauka Kościoła
Dokumenty
Naprotechnologia
Lekarze i instruktorzy

Aktualności, Teksty

„Niedrożność jajowodów” – dr Maciej Barczentewicz

19/05/15

   W dniach 17-27 kwietnia odbyłem podróż na Dominikanę. Celem podróży była operacja jednej z naszych pacjentek – ze zdiagnozowaną niedrożnością obu jajowodów. Wcześniej, w czasie zabiegu selektywnej histerosalpingografii  nie udało się przywrócić drożności. Zabiegi SHSG są wykonywane we współpracy  Kliniki Perinatologii i Położnictwa kierowanej przez p. prof Jana Oleszczuka i w Zakładu Neuroradiologii i Radiologii Zabiegowej pod kierownictwem p. prof Małgorzaty Szczerbo Trojanowskiej, w Lublinie w SPSK nr 4 przy ulicy Jaczewskiego 8. Skuteczność tych zabiegów przekracza 90 % jeśli chodzi o przywrócenie drożności jajowodów, ilość ciąż – to ok 30 % operowanych pacjentek.  U naszej pacjentki E.M. lat 35 nie udało się uzyskać drożności jajowodów po zabiegu SHSG.

    Szukaliśmy możliwości wykonania zabiegu mikrochirurgicznego, najpierw w Polsce – od wielu lat żaden z ośrodków nie zajmuje się mikrochirurgią w zakresie leczenia niepłodności – wszędzie proponuję się zabiegi zapłodnienia pozaustrojowego ‚in vitro”. Próbowaliśmy zdobyć informacje o możliwościach operacyjnych we Włoszech, we Francji, w Belgii, ostatnio również w Wielkiej Brytanii. Wszyscy podkreślają, że wobec rozpowszechnienia zabiegów „in vitro” – ośrodki chirurgii w medycynie „reprodukcyjnej” wykonują coraz mniej operacji – nie ma możliwości szkolenia lekarzy, nie ma pacjentów , którzy chcieliby się poddać zabiegom operacyjnym. Jest to przede wszystkim spowodowane powszechnym przekonaniem o „wyższości” in vitro – taka informacje otrzymują pacjenci od większości lekarzy w Europie. Zabieg chirurgiczny – możliwy do wykonania w Stanach Zjednoczonych ( Prof T. Hilgers w Instytucie Pawła VI w Omaha, Nebraska, lub innym ośrodku – kosztowałby od 6 do 16 tys dolarów ).

Dzięki kontaktom „neokatechumenalnym” znaleźliśmy środowisko ginekologów katolickich na Dominikanie w Santo Domingo. Od ponad 25 lat wykonuję się tam liczne zabiegi rekanalizacji jajowodów, szczególnie po sterylizacjach wykonywanych przez podwiązanie i przecięcie drożności jajowodów – jako zabiegi na życzenie lub „obligatoryjne” po wykonaniu trzeciego lub czwartego cięcia cesarskiego ( w Polsce zabiegi sterylizacji – czy to u kobiet przez podwiązanie jajowodów, czy u mężczyzny przez vasectomię, przecięcie nasieniowodów są nielegalne ). Małżeństwa które zmieniają decyzję, najczęściej pod wpływem Słowa Bożego, nawrócenia, otwierają się na przyjęcie kolejnych dzieci zgłaszają się do takich zabiegów. Są one również wykonywane u kobiet z niedrożnością pozapalną, lub z powodu zrostów pooperacyjnych czy z powodu endometriozy. Lekarze ginekolodzy dr Alberto Calderon i dr Oliver Ramirez aktualnie operują w różnych prywatnych ośrodkach medycznych w stolicy kraju i przygotowują się do otwarcia kliniki „Clinica por la Vida” przy Centrum Neokatechumenalnym archidiecezji Santo Domingo ( arcybiskupem Santo Domingo/Dominikany jest Prymas Ameryki Ksiądz Kardynał Nicolás de Jesús López Rodríguez ). W Ameryce Środkowej i Południowej w ramach programów „pomocowych” amerykańskich z USA i w ramach ONZ wykonywano również liczne sterylizacje ubogich kobiet – celem zmniejszenia populacji. Również te kobiety mają szanse na odwrócenie sterylizacji – w państwowym szpitalu w Baranahoa  na południu kraju. Doktor Calderon i dr Ramirez prowadzili liczne szkolenia dla lekarzy w innych krajach Ameryki Środkowej celem upowszechnienia zabiegów „tubal reversal” rekanalizacji jajowodów po sterylizacji.

Wziąłem udział w dwóch operacjach wykonanych przez dr Calderona i dr Ramireza: rekanalizacji jajowodu prawego u pacjentki naszej przychodni E.M. ( nie udało się dokonać rekanalizacji jajowodu lewego ), oraz obustronnej rekanalizacji u pacjentki dr Ramireza, u której wcześniej dokonano sterylizacji po czwartym cięciu cesarskim. Przedstawiam kilka zdjęć z sali operacyjnej poniżej.

Mam nadzieję że uda się nam podtrzymać  współpracę z lekarzami z Dominikany – chcemy zaplanować dalsze szkolenia dla lekarzy z Polski w zakresie chirurgii jajowodów w najbliższym czasie.